Takoj po jesenskih počitnicah, to je v ponedeljek, 6. 11. 2023, so imeli učenci 4. razredov OŠ Starše in POŠ Marjeta naravoslovni dan z vsebino o elektriki. V prvem delu dne so obiskali Hidroelektrarno Zlatoličje, kjer sta jim prijazna vodiča razložila delovanje elektrarne in pokazala, kar se je zaradi izrednih razmer pač dalo. Zgornjega dela elektrarne se namreč ni dalo pogledati, saj je zaradi odstranjevanja številnih lesnih odpadkov, ki so zaradi minulih poplah priplavali po vodi, bila prisotnost tam prenevarna. Učenci so spoznali nove izraze – turbina, reaktor, generator, transformator, daljnovod, stikališče in še katerega ter ugotovili, kakšno nalogo opravljajo omenjeni deli.

V drugem delu dne so v šoli sestavljali električne kroge; največje veselje je bilo, ko so zasvetile žarnice. Izdelali so tudi stikalo, ki je resnično opravljalo svojo funkcijo. Za domačo nalogo so izdelali še svetilnik, ki so ga naslednji dan v šoli z veseljem pokazali sošolcem. Dan je bil nekaj posebnega in bo zato učencem še dolgo ostal v prijetnem spominu.

Obema vodičema iz HE Zlatoličje se iskreno zahvaljujemo za prijazno razlago ob vodenju po elektrarni.